חזרה בתשובה והחלפת המלתחה


חזרה בתשובה והחלפת המלתחה

הן מוכנות לוותר על הבילויים בשבת, על המסעדות הלא כשרות, על הים המעורב, אפילו על הארוחה בבית ההורים. הן עושות את זה מתוך בחירה ומאד שמחות על הצעד המשמעותי שעשו בחייהן, אבל מה שמשותף לכל הבנות החוזרות בתשובה שאני מכירה זה הקושי בשמירה על הצניעות בבגדים.
שלא תטעו. הן שומרות ולא מקלות ראש, אבל קשה להן.

ואפשר להבין אותן. לגמרי. אני מבינה אותן, דווקא מתוך המצוקה שאפילו אני חווה ביום יום. נולדתי וגדלתי בבית דתי ואני מודה שעדיין כשאני רואה בגד יפה בחנות עוברת בי לא פעם מחשבה בנוסח- אוף. אם אפשר היה ללבוש אותו כמו שהוא, היה לי הרבה יותר קל.
לגברים החוזרים בתשובה אין את ההתמודדות הזו, אם כי גם הם ברוב המקרים צריכים להחליף את כל המלתחה שלהם, מבחינה סגנונית.
אבל אצל האישה, זה נוגע במקום הכי רגיש שלה וגם אובייקטיבית- יש כאן מעבר לא פשוט ממכנסיים לחצאיות, מגופיות לחולצות עם שרוולים, ממחשופים לחולצות סגורות וכשמדובר בקיץ- הקושי אף מתעצם.
אין מה לעשות. בחורה שחוזרת בתשובה ומשנה את כל אורחות חייה, היא בודאי בחורה שיודעת לעשות עבודת אישיות טובה ומי אני שאבוא ואסביר ואומר ואלמד.

אני יכולה לומר באופטימיות שנכון שעל נושא הצניעות כל אחת ואחת מאיתנו צריכה לעבוד וזה מאבק יום-יומי, אבל היום, יותר מתמיד, החנויות מאפשרות לנו שפע חצאיות, שמלות, קרדיגנים, חולצות עם שרוולים וכל טוב. אז זה כבר מעודד מאד.
מעבר לכך הנה כמה המלצות שכדאי לאמץ כדי לצלוח את משימת החלפת הגרדרובה לאחת חדשה, צנועה ואופנתית:

1. נצלי את תקופת החורף להרכבת מלתחה שווה: בחורף, כולנו – נשים מכל המגזרים- רוצות להתחמם, להתכסות כמה שיותר, וגם האופנה המוצעת בחנויות מתאימה והולמת את הבחורה הדתייה. רכשי לך סוודרים יפים ומחמיאים, חצאיות עבות באורך מידי, חולצות טריקו ארוכות ובעיקר בעונות המעבר- הסתערי על כל טי שרט ארוך שנראה בסביבה.

2. אם קשה לך עם קניית בגדים, הרכיבי מלתחה בסיסית של צבעים נייטרלים והשתוללי עם האביזרים והאקססוריז- סרטים לשיער, שרשראות, תכשיטים, עגילים עם נוכחות, נעלי עקב, תיק קלאץ' ועוד.

3. יום קניות: אם הקניות ממש מבאסות אותך (מה שלא אמור לקרות אף פעם לאישה) הקדישי לעצמך יום קניות מרוכז. התחילי בחנויות שלא יאתגרו אותך, אולי אפילו בבני ברק ו/או בירושלים. כדאי להכין רשימה מסודרת של כל מה שאת זקוקה לו: כך וכך חצאיות, כך וכך חולצות וכדומה.

4. קחי לך סטייליסטית ודווקא מהמגזר הדתי כי רק היא תבין אותך באמת ותדע את מגבלותייך. זוהי הוצאה של כמה מאות שקלים ביום אחד אבל היא תוכל לעזור לך לבדוק אילו פריטים ובגדים מהמלתחה הקיימת (מעברך) יכולים להמשיך איתך ואילו בגדים חדשים עשויים להשתדך אליהם. כך, שבסופו של דבר מדובר בחיסכון ובדרך לקנייה חכמה וחסכונית.

5. שדרגי אאוטפיטים באמצעות נעליים יפות, הימנעי מרכישות מיושנות ומבוגרות. להיות צנועה זה ממש לא אומר להיראות מבוגרת ומסורבלת.

6. רכשי לך חצאיות וחולצות בסיס בצבעים שימושיים כמו שחור, אפור ולבן. הן תאפשרנה לך קניות של בגדים פחות צנועים בלי הגבלה, אבל אל תפלי בשילובים לא נכונים ומאולצים.

7. שמלה שחורה ומחמיאה היא פריט חובה אצלך בארון. אפשר בכלל להתחיל ממנה את כל המלתחה החדשה.

8. בדקי בינך לבין עצמך מהם הגבולות שלך, כיצד את רוצה להקפיד על הצניעות וכיצד את מתכוונת להפוך בגד לא צנוע לצנוע וסגור: האם תעדיפי רכישת קרדיגנים ושרוולים והוספת חצאיות בסיס או שתרצי לאמץ לעצמך תופרת שכונתית שתכיר אותך ואת גופך ותהיה זמינה לך לתיקונים נשנים. כשתהיי ערוכה לשינוי יהיה לך הרבה יותר קל.

מאת: מירי בן-דוד ליוי, כותבת בלוג האופנה "החצאית" לנשים דתיות

לבלוגים מעניינים נוספים של מירי הכנסי:
mirilivi.wordpress.com

 


השאר תגובה